Nature's Harvest Ultra Apricots
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 25 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 38mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 38mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Publix Supreme Apricots (Similarity score: 5.84)
- Target Brands Inc Dried Mediterranean Apricots (Similarity score: 14.28)
- Blackburn's Preserves Jellys (Similarity score: 24.75)
- Harris Teeter Jelly, Grape (Similarity score: 24.86)
- Highland Crest Jelly, Grape (Similarity score: 24.86)
- Harris Teeter Grape Jelly, Grape (Similarity score: 24.86)
- Fruit And Veggie Strips (Similarity score: 25.52)
- S A C Industries Inc Veggie Go's, Tropikale Organic Chewy Fruit & Veggie Snacks (Similarity score: 25.52)
- Apricots (Similarity score: 25.95)
- Nice, Walgreen Co Dried Mediterranean Apricots (Similarity score: 25.95)
- Dried Apricots (Similarity score: 25.95)
- Good & Delish Mixed Fruit (Similarity score: 27.07)
- Concord Grape Jelly, Grape (Similarity score: 28.05)
- Concord Grape Jelly, Concord Grape (Similarity score: 28.05)
- Big Y Concord Grape Jelly, Concord Grape (Similarity score: 28.05)
Ingredients List
- Dried Apricots
- E220
- E202
- Natural Apricot Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)