Naturli Salty Caramell with Roasted Almonds - Frozen Ice Dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 872kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 872.0kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7.0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 160.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160.0mg |
| Sugars | 23.5g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Intermarché Chocolat Fleur De Sel Et Noisette (Similarity score: 14.35)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Caramel, Au Beurre Et Au Sel De Guérande Avec Sauce Au Caramel (Similarity score: 15.65)
- Eclairs Au Chocolat Leclerc (Similarity score: 16.52)
- Salty Caramel Ice Cream, Salty Caramel (Similarity score: 17.44)
- Crème Glacée Artisanale Chocolat Noir Suisse (Similarity score: 18.83)
- Open Nature Gelato (Similarity score: 18.92)
- U Far Aux Pruneaux (Similarity score: 20.56)
- Thrive Frozen Nutrition Inc Thrive, Real Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 21.04)
- Premium Light Ice Cream (Similarity score: 21.98)
- Carrefour Vanille Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 24.39)
- Humphry Slocombe Humphry Slocombe, Ice Cream, Blue Bottom Vietnamese Coffee (Similarity score: 29.09)
- Éclair (Similarity score: 30.21)
- Crêperie Colas Far Breton Au Lait Fermier Nature (Similarity score: 30.90)
- 2 Fars Bretons Au Lait Fermier Nature (Similarity score: 30.90)
- So Delicious Dairy Free Snickerdoodle Cashewmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 31.04)