Neapolitan ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Prairie Farms Old Fashioned Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Flavored Light Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 2.18)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Artisan Vanilla Bean (Similarity score: 2.93)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Vividly Vanilla (Similarity score: 2.93)
- Country Club Deluxe Ice Cream (Similarity score: 2.93)
- Market Basket Ice Cream (Similarity score: 3.47)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 3.50)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 3.50)
- Wegmans Lactose Free Ice Cream (Similarity score: 3.64)
- Prairie Farms Ice Cream (Similarity score: 4.10)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 4.10)
- Hy Vee Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 4.10)
- Hiland Dairy Foods Company Llc Hiland, Ice Cream, Country Vanilla (Similarity score: 4.10)
Ingredients List
- Milk
- E471
- E412
- E410
- E433
- E407
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Strawberry
- Skimmed Milk
- Whey
- Contains Less Than 2% Of
- Cocoa Processed With Alkali
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)