Neapolitan ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.49g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.49g |
| Saturated Fat | 6.98g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 75.05376344086021% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.1% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 58mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58mg |
| Sugars | 20.93g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prestige Gelato, White Chocolate Raspberry Swirl (Similarity score: 7.20)
- Adélie Vanille (creme) (Similarity score: 9.65)
- Gelato (Similarity score: 11.09)
- Carte D'or Carte D'or Façon Glacier Glace Saveurs Macadamia Et Vanille Bac (Similarity score: 11.81)
- Hacendado Helado Sabor A Vainilla Chocolate Y Nata (Similarity score: 11.95)
- Ice Cream (Similarity score: 11.98)
- Premium Flavored Ice Cream (Similarity score: 11.98)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 12.12)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 12.12)
- Food Club Strawberry Premium Ice Cream With Bursts Of Strawberry Chunks, Strawberry (Similarity score: 12.88)
- Ice Cream (Similarity score: 13.02)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.02)
- Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 13.02)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 13.02)
- Premium Black Cherries Blended In Cherry Flavored Ice Cream, Black Cherry (Similarity score: 13.26)
Ingredients List
- Milk
- Beetroot Juice
- Vanilla
- Vegetable Annatto Color
- Cream
- Sugar
- Skim Milk Solids
- Corn Syrup
- Strawberry Puree
- Whey
- Cocoa
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)