Neapolitan ice cream, neapolitan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63055254604551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 18.46g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Food Club Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Kemps Llc Mint Chocolate Chip Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Umpqua Dairy Products Co Ice Cream (Similarity score: 0.57)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 1.41)
- Purity Premium Ice Cream (Similarity score: 2.18)
- Ice Cream (Similarity score: 2.18)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 2.74)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 2.74)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 2.79)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Hannaford, Neapolitan Ice Cream, Vanilla, Strawberry & Chocolate (Similarity score: 2.79)
- Daily Chef Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 4.45)
- Dean's Country Fresh Dean's, Country Fresh, 100% Real Ice Cream, Super Rainbow (Similarity score: 4.45)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 4.45)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E471
- Modified Corn Starch
- Natural And Artificial Flavouring
- E410
- E516
- E433
- E407
- E160b
- E330
- Skimmed Milk
- E129
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Strawberries
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)