Neapolitan Ice Cream Sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1065kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1065kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.64g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.64g |
| Saturated Fat | 5.45g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 59.95599559955996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 230.92000000000002mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230.9mg |
| Sugars | 21.82g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.82g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla, Chocolate, Strawberry Neapolitan Ice Cream Sandwiches With Chocolate Wafers, Vanilla, Chocolate, Strawberry (Similarity score: 3.98)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 4.21)
- Ice Cream Sandwiches Chocolate Wafers (Similarity score: 5.10)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches With Chocolate Wafers, Vanilla (Similarity score: 5.10)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream Between Chocolate Wafers Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 5.10)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 5.10)
- Mayfield Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 5.12)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 5.98)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 5.98)
- Vanilla Chocolate Strawberry Reduced Fat Ice Cream With Chocolate Wafers Neapolitan Sandwiches, Vanilla Chocolate Strawberry (Similarity score: 6.29)
- Neapolitan Artificially Flavored Vanilla, Chocolate And Strawberry Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches, Neapolitan (Similarity score: 6.68)
- Ice Cream Sandwich (Similarity score: 6.68)
- Neapolitan Ice Cream Sandwich (Similarity score: 6.68)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 6.68)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches, Vanilla With Chocolate (Similarity score: 6.68)
Ingredients List
- Ice Cream
- E412
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- E410
- Strawberry Seeds
- E129
- E160b
- High Fructose Corn Syrup
- Wafer
- Sugar
- E150a
- Dextrose
- Palm Oil
- Corn Flour
- Contains Less Than 2% Of Cocoa
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- Corn Syrup
- E500ii
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- Sugar
- Contains Less Than 2% Of Sweetcream Buttermilk
- Strawberry
- Cocoa
- Whey
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)