Negrini Burrata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.21739130434783% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.2% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 9 |
| Sodium | 163.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gioiella Burratina 125gr Ls (Similarity score: 0.00)
- Burrata D'amore (Similarity score: 0.00)
- Burrata (Similarity score: 0.00)
- Burrata (Similarity score: 0.00)
- Pam Panorama,i Tesori Burratina (Similarity score: 0.00)
- Gioiella Burrata (Similarity score: 0.00)
- Burrata (Similarity score: 0.00)
- Unica Burrata Bio (Similarity score: 0.00)
- Burrata (Similarity score: 0.00)
- Burrata A La Truffe D'amore (Similarity score: 0.00)
- Caseificio Sassano,centrale Del Latte Del Molise Burratina (Similarity score: 0.28)
- Rewe Burrata (Similarity score: 4.43)
- Burrata (Similarity score: 4.43)
- Caseificio Sassano, Centrale Del Latte Del Molise Burrata (Similarity score: 7.22)
- Caseificio Sassano,centrale Del Latte Del Molise Burrata Con Foglia (Similarity score: 7.22)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Uht Cream
- Salt
- Rennet
- Lactic Ferments
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)