Nestlé Extrême 3 chocolats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 72.93233082706766% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.9% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 5.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5.6mg |
| Sugars | 26.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Tarta San Marcos (Similarity score: 10.48)
- Gelatelli Cônes Pistache Et Chocolat (Similarity score: 15.78)
- De Greenlove Cannabis Ice Cream (Similarity score: 16.38)
- Dovebar Raspberry Sorbet Wwith Dark Chocolate Snack Size Bars (Similarity score: 25.29)
- Belle France Crème Brûlée & Cassonade (Similarity score: 25.51)
- Woolworths Dreamy Choc Cookie (Similarity score: 26.23)
- Silky Smooth Sorbet With Dark Chocolate Bar (Similarity score: 26.47)
- Milsani Creme Fouettee (Similarity score: 26.75)
- Hacendado Helado De Soja (Similarity score: 27.43)
- Auchan Galette Pomme Pur Beurre 4 Personnes (Similarity score: 27.84)
- Red Delight Dark Chocolate (Similarity score: 28.08)
- Whippy Whippy (Similarity score: 28.22)
- Auchan (Similarity score: 28.58)
- Abbot Kinney's Coco Frostick (Similarity score: 28.80)
- La Veggisserie Veggine Banofee (Similarity score: 29.39)