Nestlé Health Science,Nestlé Clinutren Ebergy Fibre saveur abricot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 840kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 840kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.045977011494253% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -3 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 6.4g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Renutryl Booster Saveur Vanille (Similarity score: 10.37)
- Soft Yellow Corn (Similarity score: 16.67)
- Enbio Ravioli Relleno De Setas (Similarity score: 16.93)
- Chilean Seabass (Similarity score: 22.33)
- Chilean Seabass (Similarity score: 22.33)
- House Of Spices Inc Ginger Paste (Similarity score: 22.89)
- Filets De Colin Panés Croustillants (Similarity score: 22.97)
- Pesto Pasta Salad (Similarity score: 23.81)
- Crema Da Cucina (Similarity score: 24.11)
- Kale Yeah! Salad Kit (Similarity score: 24.55)
- Nestlé Health Énergie Clinutren Énergie (Similarity score: 24.90)
- Mini Fish Burger Al Salmone (Similarity score: 25.66)
- Vermicelles De Riz (Similarity score: 26.08)
- Eroski Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 26.63)
- Smoked Salmon Fishcakes (Similarity score: 27.63)
Ingredients List
- Water
- Vitamins
- E300
- Vitamin E
- E375
- Pantothenic Acid
- Vitamin B6
- Thiamin
- Vitamin A
- E101
- Vitamin D
- Glucose Syrup
- Vitamin K
- Folic Acid
- Biotin
- Flavouring
- Colour
- Milk Proteins
- Colza Oil
- Sugar
- Fiber
- Minerals
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)