Nestlé Le mystere parfum creme brulée coeur caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 56.98924731182795% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 34g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Helado Sabor Roscón De Reyes (Similarity score: 11.46)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 14.36)
- Prestige Ice Cream, Coconut Almond Fudge (Similarity score: 14.57)
- Häagen Dazs Mango & Cream (Similarity score: 14.91)
- Picard Oeuf Glacé Chocolat Vanille (Similarity score: 16.03)
- Artisanal Ice Cream (Similarity score: 16.46)
- Heavenly Hash Ice Cream, Heavenly Hash (Similarity score: 17.45)
- Cola Cao Cola Cao Fibra (Similarity score: 17.60)
- Talenti, Unilever Talenti, Gelato, Double Dark Chocolate (Similarity score: 18.74)
- Talenti Fudge Brownie Gelato, Fudge Brownie (Similarity score: 18.96)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Stawberry And Cream (Similarity score: 20.54)
- Häagen Dazs Mango & Raspberry (Similarity score: 21.14)
- Freshona Gelée De Coing (Similarity score: 21.21)
- O•mochi Mochi Eis Grazie Pistazie (Similarity score: 21.26)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Mango & Raspberry (Similarity score: 21.45)