Nestlé,La Laitière La Laitière Vanille Coulis Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 62.65060240963856% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.7% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 25.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G'woon Duo Chocolade (Similarity score: 8.43)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 8.67)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 8.67)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Bean Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.12)
- What The French Coup De Foudre Crème Glacée Vanille Bio (Similarity score: 9.12)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 9.20)
- Mucci Café (Similarity score: 9.31)
- Tops Premium Ice Cream (Similarity score: 9.67)
- Crazy Good Ice Cream, Banana Puddin Y' All (Similarity score: 9.76)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Gut & Günstig Eiscreme Vanille (Similarity score: 10.15)
- Giant Eagle Premium Ice Cream (Similarity score: 10.20)
- Carrefour Banane & Caramel Éclats De Biscuits (Similarity score: 10.39)
- Black Raspberry Truffle Flavored Ice Cream With Chocolate Flavored Chips & Black Raspberry Filled Cups (Similarity score: 10.65)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Emulsifier
- Exhausted Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Cream
- Water
- Glucose Syrup
- Sugar
- Sweetened Condensed Milk
- Lactose And Milk Proteins
- Butter
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)