Oma Burrata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 8 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ambrosi Burrata Mozzarella Et Coeur De Crème Fraiche (Similarity score: 0.00)
- Ambrosi Burrata (Similarity score: 0.00)
- Treo Burrata (48% Mg) (Similarity score: 0.00)
- Auricchio Burrata (Similarity score: 0.00)
- Casino Délices,casino La Burrata Au Basilic (Similarity score: 0.00)
- Gaec De Roumé Fromage De Chevre Fermler (Similarity score: 6.24)
- Palet Ail Et Fines Herbes (Similarity score: 6.30)
- Gaec De Roumé Fromage De Chèvre Cendré (Similarity score: 6.30)
- Palais Des Mets Ricotta Di Bufala (Similarity score: 6.65)
- La Bella Contadina Ricotta Di Bufala Nadi (Similarity score: 6.65)
- Rossetto, Caseificio Sassano, Centrale Del Latte Del Molise Fiordilatte Bocconcino (Similarity score: 12.51)
- Burrata (Similarity score: 16.97)
- Antica Fattoria, Burrata , La Barquette De 250 Gr (Similarity score: 16.97)
- Casino Burrata (Similarity score: 16.97)
- Casa Borbonia Burrata (Similarity score: 16.97)
Ingredients List
- Pasteurised Cow S Milk
- Cream
- Sea Salt
- Calf Rennet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)