Onion burgers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15.23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.23g |
| Saturated Fat | 9.27g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 46mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 46mg |
| Sugars | 0.66g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Weis, Breakfast Fresh Pork Sausage (Similarity score: 8.38)
- Landjunker Rinder Hackfleisch (Similarity score: 15.48)
- Landjunker Rinderhackfleisch (Similarity score: 15.48)
- Gut Ponholz Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 18.43)
- Angus Beef Top Sirloin Steak (Similarity score: 18.91)
- Strathvale British Beef Mince (Similarity score: 19.09)
- Landjunker Landjunker Familienpackung Rinderhackfleisch (Similarity score: 19.12)
- 100% Grassfed Ground Beef (Similarity score: 19.89)
- Strauss Brands Incorporated Chiappetti Meat, Grass Fed Beef Ribeye Steak (Similarity score: 20.10)
- Bio Vavřinec Cottage (Similarity score: 21.58)
- Tillman's,gut Bio Hackfleisch Vom Rind (Similarity score: 22.14)
- Pays Gourmand Entrecôte*** (Similarity score: 22.35)
- Harris Teeter Sour Cream (Similarity score: 22.55)
- Gutbio Bio Hackfleisch (Similarity score: 22.64)
- 1 Entrecôte*** Race Charolaise (Similarity score: 23.04)
Ingredients List
- Usda Beef And Vidalia Onions
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)