Orange cream dairy-free gelato, orange cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.23g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 19.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolatey Chip (Similarity score: 9.02)
- Ming Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 9.02)
- Real Premium Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.28)
- Dairy Free Gelato, Cardamom Spice (Similarity score: 9.50)
- Full Throttle Vanilla Dairy Free Gelato, Full Throttle Vanilla (Similarity score: 9.50)
- Casino Crème Glacée Au Chocolat Avec Des Pépites De Chocolat Casino (Similarity score: 9.76)
- Hertog Hertog Slagroomijs (Similarity score: 9.94)
- Extra Creamy Homemade Vanilla Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 10.47)
- Eureka Lemon & Marionberries (Similarity score: 10.52)
- Tillamook, Tillamook Country Tillamook, Ice Cream, Stumptown Cold Brew Coffee (Similarity score: 11.50)
- Publix Blackjack Cherry Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 11.68)
- Crème D'or Pink Grapefruit & Crème Fraîche (Similarity score: 11.73)
- Crème D'or Pink Grapefruit & Crème Fraîche (Similarity score: 11.73)
- Rewe Feine Welt Creme Brulee (Similarity score: 12.38)
- Dean's Country Fresh Dean's, Country Fresh, Classic Ice Cream, Peppermint Stick (Similarity score: 12.43)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Sea Salt
- Orange Juice
- Cane Sugar
- Cashew Nuts
- Water
- Vanilla Extract
- E414
- Orange Essential Oil
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)