Oreo Oreo Biscuits cacaotés enrobés chocolat lait les 2 boites de
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 56.19047619047619% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.2% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 19.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 9.24)
- Nabisco Chips Ahoy (Similarity score: 10.53)
- Bistro De Chef Mitch’cheese Crumble Chocolat Blanc, Fraises Et Rhubarbe Verte Surmontées D'une Crème Cheese (Similarity score: 11.35)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 11.36)
- Ice Cream (Similarity score: 11.81)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 11.94)
- Dippin' Dots Llc Dippin' Dots, Ice Cream, Cookies N Cream (Similarity score: 12.67)
- Tarte Aux Poires 6 8p (Similarity score: 13.67)
- Awesome Ice Cream (Similarity score: 14.18)
- Ice Cream (Similarity score: 14.63)
- Kemps, Kemps Llc Old Fashioned Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.63)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.66)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 14.75)
- Kemps, Kemps Llc Old Fashioned New York Vanilla (Similarity score: 14.75)
- Lucerne Ice Cream (Similarity score: 15.31)
Ingredients List
- Sugar
- Lactose
- Butterfat
- Glucose Fructose Syrup
- Raising Agent
- Emulsifier
- Salt
- Vanilla Flavouring
- Wheat Flour
- Palm Oil
- Palm Kernel Oil
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Skimmed Milk Powder
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Wheat Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)