Oreo Oreo Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 52.72727272727272% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.7% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Crème Glacée Vanille Noix De Pécan Sauce Caramel (Similarity score: 5.32)
- Sunnyside Farms Premium Ice Cream (Similarity score: 8.34)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 10.92)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 11.05)
- Prairie Farms Dairy Inc Olde Fashioned Chocolate Crunch Cones (Similarity score: 11.08)
- Cinnamon Cheesecake Rich Cinnamon Graham Swirls With Graham Cracker Crust Pieces Folded In Creamy Cheesecake Real Premium Ice Cream (Similarity score: 12.47)
- Dean Foods Company Pet, Limited Edition Home Made Style Ice Cream, Mississippi Mud Pie (Similarity score: 12.68)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 12.95)
- Sunnyside Farms Rocky Road Premium Ice Cream (Similarity score: 12.95)
- America's Choice, The Great Atlantic & Pacific Tea Company Inc America's Choice, Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.12)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.43)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 13.78)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.30)
- Gelato (Similarity score: 14.43)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 14.51)