Organic Great Value Organic great value, fruit spread, strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 26mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 26mg |
| Sugars | 52.63g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value Great Value, Fruit Spread, Raspberry (Similarity score: 13.50)
- Sudo Sudo, Jam, Strawberry (Similarity score: 14.34)
- Schwartau Extra Erdbeere Maxi Glas (Similarity score: 23.44)
- Schwartau Schwartau Extra Erdbeere (Similarity score: 28.21)
- Noyan Fig Preserve (Similarity score: 29.98)
- Western Family Western Family, Apricot Pineapple Preserves (Similarity score: 31.29)
- Western Family Western Family, Apricot Pineapple Preserves, Apricot Pineapple (Similarity score: 31.29)
- La Vie Claire Marmelade D'orange (Similarity score: 31.32)
- Le Moulin Des Cépages Crème De Vinaigre Noisette (Similarity score: 31.48)
- Schwartau Kufenflitzer (Similarity score: 31.58)
- Pomegranate Flavor Infused Vinegar, Pomegranate (Similarity score: 31.86)
- Artisans Du Monde Marmelade Citron Vert (Similarity score: 32.00)
- Tops, Tops Markets Llc Tops, Turkish Apricots (Similarity score: 32.85)
- Casa Rinaldi Crema Con Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 33.86)
- Crema All Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 33.97)
Ingredients List
- Strawberry
- Cane Sugar Syrup
- Lemon Juice Concentrate
- Contains 2% And Less Of
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)