Organic jackfruit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 16.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 16.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2mg |
| Sugars | 42.5g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Golden Apricot (Similarity score: 19.08)
- Maribel Crema Di Marroni (Similarity score: 25.57)
- Confiture De Châtaignes Aux Brisures Confites (Similarity score: 25.99)
- El Morjane Halal (Similarity score: 26.12)
- Lutti Sachet Bonbons Lutti Mint (Similarity score: 26.50)
- Sutter Buttes Natural & Artisan Foods Sutter Buttes, Jam, Peach Bourbon (Similarity score: 26.60)
- Sun Snack Abricots Entiers (Similarity score: 27.78)
- Funny Hair Candy Goût Framboise (Similarity score: 28.65)
- Squeeze Candy (Similarity score: 29.22)
- Clément Faugier Crème De Marrons Bio (Similarity score: 30.74)
- Amarena Kirschen (Similarity score: 31.50)
- El Morjane Bonbons Pommes Vertes Sucrees (Similarity score: 31.55)
- Carrefour Pruimen (Similarity score: 32.91)
- Sicilizie Marmellata Biologica Di Mandarini Di Sicilia (Similarity score: 32.95)
- Esselunga Crema Marroni (Similarity score: 33.07)
Ingredients List
- Dried Jackfruit
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)