Organic millet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 5.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.02g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trident Trident Gum Cinnamon Sugar Free1x14 Pc (Similarity score: 13.43)
- Trident Trident Gum Wintergreen Sugar Free1x14 Pc (Similarity score: 13.43)
- Trident Trident Gum Strawberry Twist Sugar Free1x14 000 Pc (Similarity score: 13.43)
- Trident Trident Gum Assorted Fruit Sugar Free1x20 Pk (Similarity score: 13.43)
- Trident Trident Gum Spearmint 1x15 Pk (Similarity score: 13.43)
- Trident Trident Gum Mint Bliss Sugar Free1x14 Pc (Similarity score: 13.43)
- Orbit Sugarfree Gum, Wintermint (Similarity score: 13.43)
- Gum, Dragonfruit, Sugar Free (Similarity score: 13.43)
- Gomme (Similarity score: 13.51)
- Trident Gum Peppermint Sugar Free1x14 Pc (Similarity score: 13.51)
- Trident Black Raspberry Twist Gum (Similarity score: 13.51)
- Magnesium Glycinate 400 (Similarity score: 13.51)
- Wrigley's Orbit Sugarfree Gum Bubblemint 14 Ct (Similarity score: 13.51)
- Wrigley's Freeze Sugarfree Mint Gum (Similarity score: 13.51)
- Splash Strawberry With Lime Sugar Free Gum (Similarity score: 13.51)
Ingredients List
- Millet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)