Organic original tempeh vegan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 3.9 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 21.05g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.05g |
| Saturated Fat | 1.32g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.332247557003255% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -6 |
| Sodium | 13mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 13mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 15.42)
- Salama Of Norway Saumon (Similarity score: 21.53)
- Apis Paté De Atún Con Aceite De Oliva (Similarity score: 24.09)
- Tempehting Tempeh (Similarity score: 24.27)
- Bluver Cocktail De La Mer Fariné (Similarity score: 24.29)
- Flour City Pasta Habanero Fettuccine Pasta (Similarity score: 26.07)
- Mccain Sprinter (Similarity score: 27.29)
- John West Salmon Fillets (Similarity score: 27.62)
- Enriched Noodle Product (Similarity score: 28.19)
- La Table Des Pêcheurs Pavés De Saumon Atlantique Avec Peau (Similarity score: 28.65)
- Clearspot Organic Tempeh (Similarity score: 28.73)
- Fischerstolz Norwegisches Lachsfilet (Similarity score: 29.26)
- Sardine A L Huile (Similarity score: 29.54)
- Boulettes De Sardines À La Sauce Tomate (Similarity score: 29.58)
- Lidl Norwegische Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 30.56)
Ingredients List
- Cultured Soybean
- Water
- White Rice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)