Organic pecan ice cream with butter pecan pieces, butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.24g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.24g |
| Saturated Fat | 8.47g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 43.45818368394049% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.5% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 153mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 153mg |
| Sugars | 18.64g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill, Turkey Hill Dairy Original Recipe Premium Ice Cream (Similarity score: 12.78)
- Chocolate Peanut Butter Swirl Ice Cream (Similarity score: 14.77)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Bars, Strawberry Shortcake (Similarity score: 17.13)
- Peanut Buttery Cocoa Chip Non Dairy* Frozen Dessert With Sweet Cocoa Chips (Similarity score: 17.20)
- Ciao Bella Alba Hazelnut Dark Chocolate Gelato Squares (Similarity score: 17.69)
- Meringue Pie (Similarity score: 18.42)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 18.51)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 18.51)
- Vienna Fingers Sandwich Cookies (Similarity score: 19.31)
- Creamy Vanilla Ice Cream Roll (Similarity score: 19.85)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream, Peanut Butter Party (Similarity score: 19.93)
- Country Dairy Country Dairy, Premium Ice Cream, Pumpkin Cheesecake (Similarity score: 20.63)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 20.63)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 20.63)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 20.63)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Butter Pecan Pieces
- Skimmed Milk
- Egg Yolk
- Natural Flavouring
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)