Organic sprouted spelt bread pain
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 283mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 283mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Sprouted 8 Grain Ezekiel Bread Pain (Similarity score: 5.99)
- Rudi's Organic Bakery Organic 100% Whole Wheat Bread, Whole Wheat (Similarity score: 12.02)
- Organic Whole Wheat Bread Made With Hungry Hollow Whole Grain Flour, Whole Wheat (Similarity score: 14.84)
- Blue Chip Games Arisebakery, Dark & Seedy Sourdough (Similarity score: 14.85)
- Seelachsfilet Im Bierteig (Similarity score: 20.33)
- Birds Eye Gluten Free 2 Southern Fried Chicken In Breadcrumbs (Similarity score: 20.68)
- Cinnamon Raisin English Muffins (Similarity score: 20.79)
- Onion Bagels, Onion (Similarity score: 21.60)
- Onion Bagels (Similarity score: 21.98)
- Garlic Bagels, Garlic (Similarity score: 22.14)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Hearty Grain Pita Bread, Hearty Grain (Similarity score: 22.32)
- Sprouted 7 Whole Grains Reduced Sodium Wraps (Similarity score: 24.01)
- Falafel (Similarity score: 24.34)
- Mercadona Focaccia De Remolacha Descatalogado (Similarity score: 24.35)
- Perfection Bakeries Marble Rye Bread (Similarity score: 24.74)
Ingredients List
- Spelt Flour
- Filtered Water
- Sourdough
- Sprouted Spelt Flour
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)