Organic tangerine spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 55g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marshmallow Dessert Topping (Similarity score: 0.00)
- Tops Marmalade, Orange (Similarity score: 7.07)
- Preserves, Apricot Pineapple (Similarity score: 7.07)
- Shoprite Shoprite, Marmalade, Orange (Similarity score: 7.07)
- Food Lion Orange Marmalade (Similarity score: 7.07)
- Mi Costenita Whole Tamarind (Similarity score: 9.62)
- Mali,มะลิ นมข้นหวานไขมัน 0% (Similarity score: 13.45)
- Walnut Creek Foods Jelly (Similarity score: 14.14)
- Food Club Orange Marmalade, Orange (Similarity score: 14.25)
- Conad Crema Di Marroni (Similarity score: 15.39)
- Dillman Farm Dark Sweet Cherry Preserves (Similarity score: 15.81)
- Eat This, Peach Habanero Preserve (Similarity score: 15.81)
- Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 16.19)
- Aprikose Konfitüre Extra (Similarity score: 18.23)
- Prix Crema Di Marroni (Similarity score: 18.67)
Ingredients List
- Tangerines
- Cane Sugar
- Water
- Fruit Pectin
- E330
- E270
- E300
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)