Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic valley, french vanilla half & half
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.155098543273354% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 33mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Hazelnut Half & Half (Similarity score: 0.00)
- Creme Glacee A La Vanille De Madagascar (Similarity score: 11.05)
- Picard Le Chocolat (Similarity score: 14.46)
- Oatly Oatly Chocolat Fudge ( Vegan) (Similarity score: 14.78)
- Innoval Systems Solutions Inc Mr Mochi, Ice Cream, Green Tea Mochi (Similarity score: 14.86)
- Mr Mochi Premium Mochi Ice Cream (Similarity score: 14.86)
- Mr Mochi Premium Ice Cream Wrapped In A Sweet Rice Dough (Similarity score: 14.86)
- Six Mango Mochi Ice Cream (Similarity score: 14.86)
- Innoval Systems Solutions Inc Mr Mochi, Ice Cream, Vanilla Mochi (Similarity score: 14.86)
- Coffee Creamer (Similarity score: 15.39)
- Coffee Creamer (Similarity score: 15.39)
- Full Circle Market, Topco Associates Inc Dairy Creamer (Similarity score: 15.39)
- Dairy Creamer (Similarity score: 15.39)
- Coffee Creamer, Chocolate (Similarity score: 15.39)
- Maple Pecan Coffee Creamer, Maple Pecan (Similarity score: 15.39)
Ingredients List
- Grade A Milk And Cream
- Unrefined Cane Sugar
- Vanilla Flavouring
- Coconut Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)