Oriental Gourmet Mini verrines sucrees
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1290kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1290kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 54.166666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.2% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 14 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 365 Everyday Value,whole Foods Market Inc Vanilla Ice Cream Bars, Chocolate & Almond (Similarity score: 15.60)
- Buche Poire Chocolat (Similarity score: 15.93)
- Snoqualmie Snoqualmie, Ice Cream, Ginger (Similarity score: 17.53)
- Speed Bump Ice Cream Bars (Similarity score: 17.92)
- Thiriet Bûche Roulée Chocolat Praliné (Similarity score: 19.15)
- Pâtisseriebelaunza Gâteau Basque (Similarity score: 21.85)
- Mini Chausson Pommes (Similarity score: 23.66)
- Nata Montada Azucarada (Similarity score: 24.10)
- Eliges Bombón Crocanti (Similarity score: 25.39)
- Carrefour Double Orange Chocolat Orange (Similarity score: 25.50)
- Talenti Gelato Pop Tahitian Vanilla Bean Dipped In Rich Chocolate (Similarity score: 26.72)
- 365 Everyday Value Ice Cream Bars (Similarity score: 26.75)
- U Envie De Menthe (Similarity score: 27.13)
- Disney,froneri Batonnets Glaces Vanille Mickey (Similarity score: 27.74)
- Foret Noire (Similarity score: 27.75)