Original cream cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.3333333333333335 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.44g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.44g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 37.4578177727784% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 193mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 193mg |
| Sugars | 25.93g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 17.08)
- Crêpe Bertel 1979 (Similarity score: 20.02)
- 6 Crêpes Tradition (Similarity score: 20.14)
- Maison Bertel Ferrand Crêpes De Froment Fraiches (Similarity score: 20.14)
- Crêpes De Froment Fraîches (Similarity score: 20.14)
- It's Your Churn Butter Pecan Premium Ice Cream (Similarity score: 20.26)
- Galettes Bertel Crêpes De Froment (Similarity score: 20.38)
- Bertel,ty Nad Crêpes De Froment Au Lait Frais Fermier (Similarity score: 20.38)
- Bertel 6 Crepes Fraiches Bertel (Similarity score: 20.38)
- Les Galettes Bertel 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 20.50)
- Ty Nad Crêpes Bio Au Lait Frais Fermier (Similarity score: 20.50)
- Les Galettes Bertel Crepes De Froment (Similarity score: 20.50)
- Ty Nad Crêpes Fraiches (Similarity score: 20.82)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 21.57)
- Saveur Gourmandes Crêpes (Similarity score: 21.57)
Ingredients List
- Strawberry
- Partially Hydrogenated Vegetable Oil
- Whole Wheat Flour
- Contains 2% And Less
- Whey
- Raising Agent
- Skim Milk Protein Concentrate
- Corn Starch
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- Molasses
- Sugar
- Cinnamon
- E330
- E401
- Gums
- E150a
- Glucose Syrup
- Konjac Flour
- Dextrose
- E407
- Colored With Caramel Color And Red 40
- Flour
- Soya Flour
- Cream Cheese
- Bakers Cheese
- Neufchatel Cheese
- Egg
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)