Orlando Baking Company Inc. Orlando, Cookies, Double Chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.51g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.51g |
| Saturated Fat | 6.14g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.30959164292497% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 211mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 211mg |
| Sugars | 17.54g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 11.35)
- E Leclerc Pain Aux Raisins (Similarity score: 11.96)
- Leclerc Pain Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Les 3 Meuniers Pains Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 12.04)
- Pain Raisin X5 (Similarity score: 12.04)
- Pains Au Raisin, X4 (Similarity score: 12.04)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream Between (Similarity score: 12.18)
Ingredients List
- Flour
- Natural And Artificial Flavouring
- Sugar
- Unsalted Butter
- Semi Sweet Chocolate
- Whole Egg
- Dark Cocoa Powder
- E500ii
- Molasses
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)