Ottogi Citron tea
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 20 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jolly Rancher, Gummies, Original (Similarity score: 16.06)
- Jolly Rancher, Spooky Shapes Gummies, Orange, Green Apple, Cherry, Grape (Similarity score: 16.06)
- Foodtown Inc Mini Marshmallows (Similarity score: 17.41)
- Miniature Marshmallows (Similarity score: 17.41)
- Market Essentials Mini Marshmallows (Similarity score: 17.41)
- Mini Marshmallows (Similarity score: 17.41)
- Mini Marshmallows (Similarity score: 17.41)
- Bakers Corner Marshmallows (Similarity score: 17.59)
- Mini Marshmallows (Similarity score: 17.71)
- Marshmallows (Similarity score: 18.04)
- Marshmallows (Similarity score: 18.04)
- Market Essentials Marshmallows (Similarity score: 18.04)
- Marshmallows (Similarity score: 18.32)
- Acetificio Marcello Denigris De Nigris, Balsamic Glaze, Raspberry (Similarity score: 19.13)
- Mini Marshmallows (Similarity score: 19.80)
Ingredients List
- Citron Preserve
- Honey
- Sugar
- Filtered Water
- E466
- E330
- Vitamin C
- Refined Carrageenan
- Citron Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)