Oululainen Reilu täysjyvä
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soavegel Alicigpanate Soavegel (Similarity score: 3.84)
- Soavegel Alici Panate (Similarity score: 3.84)
- Mestemacher Indian Naan Brot (Similarity score: 10.37)
- Eroski Hogaza 100% Natural (Similarity score: 10.38)
- Mejillones Fritos En Escabeche (Similarity score: 12.83)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 12.84)
- L'atelier V Houmous De Lentille Jaune, Butternut Rôti Et Poivre De Timut (Similarity score: 13.41)
- Meijer Everything Bagels (Similarity score: 13.48)
- Fazer Lemppari (Similarity score: 13.78)
- Mittico Burger Di Salmone (Similarity score: 14.35)
- Esselunga Burger Di Salmone (Similarity score: 14.35)
- Earth's Best Popcorn Chicken (Similarity score: 14.61)
- Earth's Best Chicken Nuggets (Similarity score: 14.61)
- Sweet Chilli Houmous (Similarity score: 14.98)
- Falafel Balls (Similarity score: 15.36)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Emulsifier
- Preservative
- Water
- Wheat Flour
- Wheat Gluten
- Yeast
- Syrup
- Canola Oil
- Rye Malt
- Iodised Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)