PAM,Gruppo Pam SpA Via delle Industrie 8 30038 Spinea VE Italy Futtuccine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1250kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1250kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.34g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.34g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 36.36363636363637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.4% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cianna's Italian Easter Bread (Similarity score: 21.14)
- Mauka Mauka Kids Rosquitas Con Vitaminas (Similarity score: 26.53)
- Sam's Choice Thin Crust Pepperoni Pizza (Similarity score: 27.52)
- Murat Feuille De Baklava 500 Gr X 20 Arev (Similarity score: 28.28)
- Bahadourian Pâte À Filo (Similarity score: 28.28)
- Raju Namkeen Dosa Khakhra (Similarity score: 28.82)
- Boni Selection,boni Tagliatelle Bio (Similarity score: 30.58)
- Oat Bread (Similarity score: 32.02)
- Rossini Rossini Tajerini (Similarity score: 32.98)
- Claim Jumper Caramel Apple Pie, 42 Oz (Similarity score: 33.07)
- Claim Jumper Blueberry Pie (Similarity score: 34.31)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Blueberry, 39 Ounce (Similarity score: 34.31)
- Pastificio Monte Ravioli Del Plin Alle Erbette (Similarity score: 39.97)
- Cotes De Porc À La Mexicaine (Similarity score: 39.98)
- Maître Jacques Côte De Porc A La Mexicaine (Similarity score: 39.98)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Egg
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)