Pam Panorama,i Tesori Mozzarella di Bufala Campana DOP
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1086kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1086kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.56521739130434% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.6% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 8 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.10000000149012g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pam & Panorama,pam,panorama Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 0.00)
- Cirigliana Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.00)
- Primia, Percorsi Di Gusto Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 14.14)
- Cirigliana Mozzarella (Similarity score: 14.14)
- Cirigliana Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 14.14)
- Cirigliana Mozzarella Di Bufala Campana Rubino (Similarity score: 14.14)
- Cirigliana Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 14.14)
- Mozzarella Di Bufala Caloaba (Similarity score: 14.14)
- Cirigliana Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 14.14)
- Reggia,md,cirigliana Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 14.14)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 14.14)
- Cirigliana Mozzarela Di Bufala Campana (Similarity score: 14.14)
- Cirigliana Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 14.14)
- Cirigliana Mozzarella Di Latte Di Bufala Per Cucina (Similarity score: 15.87)
- Cirigliana Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 15.88)