Panés croustillants
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -3 |
| Sodium | 167.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moshe's Un Turkey Sandwich (Similarity score: 12.40)
- Kotwica Uszka Z Kapustą I Grzybami (Similarity score: 12.72)
- Oryza Euryza Gmbh Hamburg, Oryza Steamed Jasmin Reis (Similarity score: 20.61)
- Carrefour Panés De Blé (Similarity score: 20.69)
- Prix Gagnant !,dlp (distribution Leader Price),groupe Casino Filets De Maquereaux (sauce Moutarde De Dijon) (Similarity score: 20.83)
- Samoussa De Boeuf (Similarity score: 22.81)
- Bofrost Burger Di Fave, Quinoa E Curcuma (Similarity score: 23.03)
- Nuggets De Poulet (Similarity score: 23.90)
- Père Olive Muhammara (Similarity score: 24.15)
- Vegeburger Tofu & Espinagas (Similarity score: 24.66)
- Fish Patties (Similarity score: 25.37)
- Conserverie Gonidec Mouettes D'arvor French Fillets Of Mackerel Filets De Maquereaux Sauce Escabeche (Similarity score: 25.54)
- Mix Buffet Salade & Serpentini (Similarity score: 25.58)
- Carrefour,carrefour Veggie Panés De Blé (Similarity score: 25.85)
- Harmonica Хумус Класически (Similarity score: 26.12)
Ingredients List
- Pollock Fish Fillets
- Coating
- Baking Powder
- E339
- Guar Flour
- Toasted Wheat Crumbs
- Water
- Canola Oil
- Modified Corn Starch
- Flour
- Corn Starch
- Sugar
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)