Panda, Orkla Confectionery And Snacks Finland Ab All natural raspberry licorice bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1308kj (313 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1308kj (313 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.125g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.13g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 140.625mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140.6mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sour Neon Worms Gummies, Sour (Similarity score: 6.60)
- Jelly Belly Harry Potter Jelly Slugs (Similarity score: 14.27)
- Sour Brite Crawlers Gummy Candy (Similarity score: 16.67)
- Sweetarts Gummies (Similarity score: 21.10)
- Crawlers Watermelon (Similarity score: 23.97)
- Sour Brite Mystery Night Crawlers Gummi Candy (Similarity score: 23.97)
- Pain D'épices Au Miel Et 3 Agrumes (Similarity score: 24.24)
- Pain D'épices Au Miel Et Agrumes (Similarity score: 24.24)
- Sour Brite Crawlers Gummi Candy, Sour Brite (Similarity score: 24.34)
- Gummi Candy (Similarity score: 24.34)
- Devil's Food Cookies (Similarity score: 24.53)
- Chocolate Cooke Cakes (Similarity score: 24.53)
- Devil's Food Chocolate Cookie Cake (Similarity score: 24.53)
- Kroger Kroger, Chocolate Cake Cookies (Similarity score: 24.53)
- Safeway Kitchens Cookie Cakes (Similarity score: 24.53)
Ingredients List
- Molasses
- Wheat Flour
- Raspberry Puree
- E330
- Natural Raspberry Flavouring
- Black Carrot Juice
- Liquorice Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)