Pane alla segale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.5g |
| Saturated Fat | 0.15000000596046g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.273972742551207% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.3% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0.60000002384186g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Viva La Mamma, Beretta, Piatti Freschi Italia Sandwitch Thon Olives (Similarity score: 14.10)
- Elie Baking Corp Elie's, Sesame Bagels (Similarity score: 16.67)
- Lidl Houmous Topped With Pesto & Parmigiano Reggiano (Similarity score: 16.73)
- Ubago Melva Ubago Filete Almad (Similarity score: 17.36)
- Hacendado Filetes De Melva En Aceite De Girasol (Similarity score: 17.36)
- Marinara Filetes De Melva (Similarity score: 17.36)
- Houmous Pois Chiches Poivrons (Similarity score: 18.26)
- Conserverie Des Saveurs Houmous De Poids Chiche Poivrons Confits (Similarity score: 18.26)
- Rowan Hill 4 Mini Garlic & Coriander (Similarity score: 19.47)
- Restaurantes Cambalache Masa Prehorneada Para Pizza (Similarity score: 20.42)
- Goman,coop Pølsebrød (Similarity score: 21.53)
- Tesco Houmous (Similarity score: 21.69)
- Sol & Mar Chickpea & Chorizo Tortellini (Similarity score: 23.86)
- Roberto Sa Meyrin Tagliatelle Extra Fraîche Tricolore (Similarity score: 24.62)
- Marks & Spencer Super Seeded (Similarity score: 24.67)