Panettone dolce cuore di cioccolato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 64.16666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 21.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tropezienne (Similarity score: 7.62)
- Sn Sabor Fruit Black Cake (Similarity score: 9.19)
- Su Sabor Torta Negra Envinada Black Fruit Cake (Similarity score: 10.24)
- Migros Pâtisserie En Pâte Feuilletée Avec Crème (Similarity score: 13.90)
- Salted Caramel Cheesecake (Similarity score: 13.95)
- Tropezienne X2 (Similarity score: 14.04)
- Eclairs Chocolat (Similarity score: 14.35)
- Hafner Eclairs Chocolat (Similarity score: 14.57)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 15.43)
- Hafner Éclairs Assortis (Similarity score: 15.63)
- Migros Saint Honoré (Similarity score: 16.37)
- Mini Tropéziennes (Similarity score: 17.38)
- Pirkka Daniela Laktoositon Vanilja (Similarity score: 17.61)
- Peanut Ty Pretzel (Similarity score: 18.50)
- Mint Chip Vegan Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 19.73)