Paris brest
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.1999998092651g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 56.52173913043478% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.5% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 16 |
| Sodium | 151.999998092652mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marie Callenders Banana Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 19.80)
- M&s Lemon Cheesecake (Similarity score: 23.61)
- Private Selection Private Selection, Southern Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 23.66)
- Private Selection Ice Cream, Southern Butter Pecan (Similarity score: 23.66)
- Marketside Luscious Four Berry Pie (Similarity score: 24.80)
- Marie Callenders Coconut Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 25.52)
- Apple Caramel Crumb Pie (Similarity score: 25.60)
- Daily Chef, Wal Mart Stores Inc Cheesecake (Similarity score: 25.63)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 26.00)
- Häagen Dazs Glace Vanille Pécan (Similarity score: 26.63)
- L'italie Des Fromages Vurrata A La Truffe D'ete 2% (Similarity score: 26.86)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Vanilla Pecan (Similarity score: 27.16)
- Hennig Olsen Sandwich (Similarity score: 27.48)
- Real Ice Cream (Similarity score: 27.82)
- Pie In The Sky Bakery Cheesecake (Similarity score: 28.08)