Paris Store Banh bao vegetarienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 13.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 13.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dippin' Stix Sliced Apples & Peanut Butter (Similarity score: 15.41)
- Vixen Kitchen Vixen Kitchen, Paleo Vegan Gelato, Chai & I (Similarity score: 20.57)
- Hogaza De Centeno (Similarity score: 21.22)
- Tsingtao Mini Loempia’s Vegetarich (Similarity score: 21.88)
- Sliced Apples & Peanut Butter (Similarity score: 24.30)
- Lilly B's, Beef Taquitos (Similarity score: 26.20)
- Sliced Apples & Peanut Butter (Similarity score: 26.20)
- Salmone Norvegese Al Naturale (Similarity score: 27.27)
- Flavis Pan Rustico Flavis (Similarity score: 28.44)
- Trader Joe's Overnight Oats (Similarity score: 29.01)
- Les Doris Sprats Fumés (Similarity score: 29.19)
- La Reina De Las Tortillas Tortillas De Maiz (Similarity score: 29.62)
- La Reina De Las Tortillas Tortillas 100% Maíz Nixtamalizado (Similarity score: 29.62)
- Atún Claro En Aceite De Girasol (Similarity score: 29.67)
- Tesco Finest Coleslaw (Similarity score: 29.77)
Ingredients List
- Condiment
- Water
- Sugar
- Vegetable Fat
- Sesame Oil
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)