Parole Gourmande Soupe de châtaignes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.9g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.9g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.793103448275861% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.8% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Potato Skins (Similarity score: 20.84)
- Smint Peppermint Sugar Free Mints (Similarity score: 23.33)
- Dondon,don Don Nouilles Instantanées De Style Japonais (udon) (Similarity score: 23.92)
- Grefusa Pipas Al Punto De Sal (Similarity score: 24.16)
- Southern Fried Chicken Goujons (Similarity score: 28.52)
- Bimbo Pan Con Centeno (Similarity score: 28.52)
- Habitas Fritas (Similarity score: 29.39)
- Habitas Fritas (Similarity score: 29.39)
- Habitas (Similarity score: 29.42)
- Grefusa Semillas De Girasol Con Cáscara Tostadas Aguasal (Similarity score: 29.47)
- Dippin' Stix Dippin' Stix, Sliced Apples, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 29.65)
- Bagels Au Pavot X 4 400gr (Similarity score: 29.92)
- Migross Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 30.22)
- Picard 6 Pancakes Noisette Chocolat (Similarity score: 30.79)
- Authentic Bagels (Similarity score: 30.95)