Pasquier 750G 10 Parts Tarte Normande Pasquier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.2631578947368425 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 51.85185185185185% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.9% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 16.8g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Profiteroles Pâtissière (Similarity score: 18.33)
- Western Family, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 18.41)
- Pierre's Signature Vanilla Ice Cream (Similarity score: 18.56)
- Ice Cream (Similarity score: 19.36)
- Delhaize Bûche Glacée Vanille Et Caramel Beurre Salé (Similarity score: 19.66)
- Real Premium S'mores Ice Cream, S'mores (Similarity score: 20.35)
- Häagen Dazs Glace Haagen Dazs Vanille Caramel Brownie (Similarity score: 20.64)
- Häagen Dazs Vanille Caramel Brownie (Similarity score: 20.64)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 20.64)
- Häagen Dazs Ice Cream Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 21.08)
- Denali, Original Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups & Famous Moose Tracks Fudge, Original Moose Tracks (Similarity score: 21.18)
- Vanilla With Peanut Butter Cups Swirled With Moose Tracks Fudge Premium Ice Cream, Vanilla, Original (Similarity score: 21.18)
- Bontà Divina Profiteroles (Similarity score: 21.23)
- Crème D'or,migros Schwarzwälder (Similarity score: 21.31)
- Grotemeyer's Konditorei Erdbeer Sahne Torte (Similarity score: 21.32)
Ingredients List
- Apple
- Salt
- Antioxidant
- E300
- Gelling Agent
- Colour
- E101
- E160
- Acid
- Wheat Flour
- Sugar
- Water
- Fresh Egg
- Palm Fat
- Butterfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)