Pasta Prima Wild Mushroom Ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 270mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 270mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vito & Nicks Ii Vito & Nicks Ii, Cracker Thin Crust Premium Cheese Pizza (Similarity score: 13.88)
- Four Cheese & Prosciutto Ravioli, Four Cheese & Prosciutto (Similarity score: 16.33)
- Farmers Promise Farmers Promise, Goat Cheese, Garlic Herb (Similarity score: 18.38)
- Joan Of Arc Joan Of Arc, Fresh Goat Cheese, Garlic Herb (Similarity score: 18.38)
- Mozzarella Fresh Cheese Pearls (Similarity score: 18.38)
- Fresh Cheese (Similarity score: 18.38)
- Farmers Promise Farmers Promise, Crumbled Provencal Herb Goat Cheese (Similarity score: 18.38)
- Mozzarella Fresh Cheese (Similarity score: 18.38)
- Betin Inc Goat Cheese (Similarity score: 18.38)
- Betin Inc Crumbled Goat Cheese (Similarity score: 18.38)
- La Bonne Vie Garlic & Herb Goat Cheese (Similarity score: 18.38)
- Fresh Cheese (Similarity score: 18.38)
- Mozzarella Sliced Fresh Cheese (Similarity score: 18.38)
- Granarolo Stracchino (Similarity score: 22.73)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 23.37)
Ingredients List
- Extra Fancy Durum Flour
- Semolina Flour
- Egg
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)