Pasture raised ground beef
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.75g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.75g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 41.17259552042161% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.2% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Safeway Inc Organic Grass Fed Ground Beef Patties (Similarity score: 0.00)
- Sun Fed Ranch Organic Grass Fed Ground Beef (Similarity score: 0.00)
- Good & Gather Ground Beef 85% Lean 15% Fat (Similarity score: 0.00)
- Grass Fed & Finished Ground Beef (Similarity score: 0.00)
- Jbs Usa Llc Jbs Usa, Llc, Ground Beef Round (Similarity score: 0.00)
- Organic Lean Ground Beef (Similarity score: 0.00)
- Interstate Meat Dist Inc Organic Ground Beef (Similarity score: 0.00)
- Ground Beef (Similarity score: 0.00)
- Simple Truth Organic Simple Truth Organic, Organic Ground Beef (Similarity score: 0.00)
- Grass Fed Organic Beef (Similarity score: 0.00)
- Panorama, Organic Grass Fed Meats (Similarity score: 0.00)
- Ground Beef (Similarity score: 0.00)
- Ground Beff (Similarity score: 0.00)
- Organic Ground Beef (Similarity score: 0.00)
- Organic Ground Beef (Similarity score: 0.00)