Pat'Boul de Provence Confiture Figues Blanches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 65 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 65 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.9g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.9g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 10 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 47.6g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruit De Nos Regions,fruits De Nos Régions,intermarché Fruit De Nos Régions (Similarity score: 7.09)
- Nos Régions Ont Du Talent,lucien Georgelin, Leclerc Préparation De Fraises Du Sud Ouest (Similarity score: 13.33)
- Metro Préparation D'abricots (Similarity score: 19.83)
- Symphonie Aprikosenmarmelade (Similarity score: 23.20)
- Saveurs De Nos Régions Préparation De Mirabelles De Lorraine (Similarity score: 23.68)
- Confiturelle,confit De Provence Confiturelle Orange Clementine Corse 65 % (Similarity score: 24.21)
- Confit De Provence,happy Fruit Happy Fruit Abricot (Similarity score: 25.32)
- Confiturelle Confiture Abricot De Provence (Similarity score: 25.32)
- Confiturelle Confiture Fraise (Similarity score: 25.32)
- Lucien Georgelin Mûre Sauvage (Similarity score: 25.44)
- Confiturelle Confiture D'abricots (Similarity score: 25.47)
- Confit De Provence Epicerie Epicerie Sucrée Confitures Bio (Similarity score: 25.47)
- Confiturelle 65%,confit De Provence Confiturelle Fraise Framboisée 65% (Similarity score: 25.50)
- Les Délices De Belle France,belle France Preparation De Fruits Au Sucre De Canne Mirabelles De Lorraine (Similarity score: 25.92)
- Confiturelle Griotte Cerise Noire (Similarity score: 26.70)
Ingredients List
- Fig
- Sugar
- Gelling Agent
- Concentrated Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)