Pate de dattes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 37g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value Orange Marmalade, Orange (Similarity score: 5.61)
- Strobe & Associates Inc Rylan's, Red Raspberry Jalapeno Jam (Similarity score: 5.61)
- Shangri La Fortune Cookies (Similarity score: 8.77)
- Wild Berry Cannabis Infused Gummies (Similarity score: 11.16)
- Sunsweet Growers Inc Mediterranean Apricots (Similarity score: 11.25)
- Sunsweet Dried Mediterranean Plum & Sweet Apricots (Similarity score: 11.25)
- Dried Mediterranean Apricots (Similarity score: 11.25)
- Mrs Miller's Homemade Noodles Ltd Mrs Miller's, Homemade Seedless Jams, Black Raspberry (Similarity score: 12.02)
- Pineapple Preserves, Pineapple (Similarity score: 12.02)
- Concord Grape Jelly (Similarity score: 12.02)
- Orange Marmalade (Similarity score: 12.02)
- Sunny Select Orange Marmalade (Similarity score: 12.02)
- Signature Sweet Orange Marmalade, Sweet Orange (Similarity score: 12.02)
- Price First Fruit Spread (Similarity score: 12.02)
- Kroger Apple Jelly (Similarity score: 12.02)