Paturages Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 938kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 938kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 8 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Belle France,le Réflexe Bio Mozzarella Bio (Similarity score: 0.71)
- Coop,änglamark Mozzarella (Similarity score: 2.92)
- Coop,alival Coop Mozzarella (Similarity score: 2.92)
- Lovilio Mozzarella (Similarity score: 3.01)
- U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 17%mg (Similarity score: 3.01)
- U Billes De Mozzarella Au Lait De Vache Pasteurisé 17% De Mg (Similarity score: 3.01)
- Carrefour Discount, Carrefour Mozzarella (Similarity score: 3.25)
- Auchan Mozzarella (Similarity score: 4.30)
- Casino Bio, Casino Mozzarella Bio (Similarity score: 4.30)
- Casino Bio, Casino Mozzarella Bio (Similarity score: 4.30)
- Mozzarella (Similarity score: 4.30)
- Monoprix Bio,monoprix Mozzarella (19% Mg) (Similarity score: 4.30)
- U Bio, U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 17% De Mg (Similarity score: 4.30)
- Franprix Bio Mozzarella (Similarity score: 4.30)
- Leader Price Mozzarella Bio (Similarity score: 4.30)
Ingredients List
- Pasteurised Cow S Milk
- Salt
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)