Pavé de saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 1.7999999523163g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.846153479356154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.8% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40.000000596048004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pavés De Saumon, Pavés De Saumon, Pavés De Saumon Lachs Filets (Similarity score: 0.00)
- Casino Pavés De Saumon Atlantique Surgelés (Similarity score: 3.45)
- Pavé De Saumon Bio (Similarity score: 4.84)
- Everyday Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 4.84)
- Delhaize Filet De Saumon (Similarity score: 4.84)
- Carrefour Pavé De Saumon (Similarity score: 4.84)
- Delhaize Filet De Saumon Bio (Similarity score: 4.84)
- Delhaize Filet De Saumon Ap (Similarity score: 4.84)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 4.84)
- Loc Marée Pavés De Saumon (Similarity score: 4.84)
- Bio Filet De Saumon Alt Ap (Similarity score: 4.84)
- Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 4.84)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 4.84)
- Lidl Pavé De Saumon (Similarity score: 4.84)
- Sans Marque Pave De Saumon Atlantique (Similarity score: 5.05)