Pavé de saumon atlantique
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.517241379310349% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.5% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Chemins De La Qualité Pavé De Saumon Atlantique (Similarity score: 0.00)
- O Poisson Saumon Élevage Île Féroé (Similarity score: 0.00)
- Filet De Saumon Atlantique (Similarity score: 6.01)
- Les Chemins De La Qualité Pavé De Saumon (Similarity score: 16.97)
- Les Chemins De L'atlantique Filet De Saumon Atlantique (Similarity score: 17.03)
- Monoprix Bio Pavés De Saumon (Similarity score: 17.31)
- Ocean Sea Lachsfilets Ohne Haut, Tiefgefroren (Similarity score: 17.99)
- Ocean Sea Filet De Saumon (Similarity score: 17.99)
- Salmon (Similarity score: 19.25)
- Cuisine & Océan Filets De Cabillaud Sauvage (Similarity score: 20.12)
- Chicken Yassa (Similarity score: 20.16)
- 4 Filets De Saumon Avec Peau (Similarity score: 20.65)
- Ocean Sea Lachsfilet Ohne Haut, Tiefgefroren (Similarity score: 22.18)
- Fjord Krone Norwegische Lachsfilets (Similarity score: 22.19)
- Ocean Sea Lomos Salmón (Similarity score: 22.32)