Pays Gourmand Canelés de Bordeaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.806451612903224% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 43g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Pâtisseries D'hubert 12 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 5.66)
- Deluxe Canelés De Bordeaux (Similarity score: 5.66)
- 12 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 5.66)
- Casino 6 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 5.66)
- Canelés Gironde Spécialités X8 (Similarity score: 5.66)
- Caneles De Bordeaux (Similarity score: 5.66)
- 8 Cannelés De Bordeaux (Similarity score: 5.66)
- Leader Price Caneles De Bordeaux 15g X 12 Tranformé En France (Similarity score: 5.66)
- Boncolac 12 Cannelés De Bordeaux Surgelés (Similarity score: 14.23)
- Itinéraire Des Saveurs Minis Canelés De Bordeaux (Similarity score: 17.29)
- Carrefour 12 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 18.17)
- Itinéraire Des Saveurs 6 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 22.12)
- Carrefour Bio,carrefour Cannelés De Bordeaux (Similarity score: 22.17)
- Haribo Super Piratos (Similarity score: 22.93)
- Sans Marque,gironde Spécialités 12 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 24.04)