pays gourmand,Lucie Savor Confiture extra - Mirabelles de Lorraine - Cuite au chaudron
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 55 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 55 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.10000000149012g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.000000298024002% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40.000000596048004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 53g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Albert Ménès Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 12.96)
- Marie Du Cléray Confiture De Fraise (Similarity score: 13.34)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Fraise De Plougastel (Similarity score: 14.56)
- Lucien Georgelin Confiture Extra De Poires Williams À La Vanille (Similarity score: 16.00)
- Agrupacion De Cooperativas Valle Del Jerte Mermelada Cereza (Similarity score: 17.28)
- Lucien Georgelin Confiture Extra Poire Williams À La Vanille (Similarity score: 18.11)
- Confiture De La Creation Confiture Artisanale Rhubarbe (Similarity score: 24.16)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Bio (Similarity score: 24.29)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Fraise Rhubarbe (Similarity score: 26.04)
- Albert Ménès Confiture Extra De Quatre Fruits Rouges (Similarity score: 27.06)
- Marie Du Cléray Confiture Fraise Et Rhubarbe (Similarity score: 27.53)
- Albert Ménès Confiture Extra De Pastèque Et De Citron (Similarity score: 27.60)
- Albert Ménès Confiture De Pêche Et D'abricot (Similarity score: 29.56)
- Sans Marque,lidl Préparation De Pommes, Poires Et Noix Du Périgord (Similarity score: 29.57)
- Lucien Georgelin Préparation Pomme Poire Noix (Similarity score: 29.57)
Ingredients List
- Sugar
- Gelling Agent
- Concentrated Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)