Peppermint ice cream sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.39g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.39g |
| Saturated Fat | 5.08g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 59.97638724911452% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 229mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 229mg |
| Sugars | 27.12g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mint Chip Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 2.15)
- United Dairy Neapolitan Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 3.38)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.81)
- Spartan Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.30)
- Topco Associates Inc Ice Cream Sandwiches, Neapolitan (Similarity score: 14.30)
- Spartan Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.47)
- Purple Cow Vanilla Cream With Chocolate Wafers (Similarity score: 14.56)
- Stone Ridge Creamery Vanilla Flavored Ice Cream Between Two Mini Chocolate Wafers Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 14.72)
- Ice Cream Sandwich Treats (Similarity score: 14.79)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 14.79)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.79)
- Weis Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.79)
- Weis Markets Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.79)
- Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 14.79)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches With Chocolate Wafers, Vanilla (Similarity score: 14.79)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Modified Corn Starch
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- Sugar
- E150a
- Dextrose
- Palm Oil
- Corn Flour
- Contains 2% And Less Of
- High Fructose Corn Syrup
- E500ii
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)