Peppermint stick handcrafted french pot ice cream, peppermint stick
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.91g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.91g |
| Saturated Fat | 8.74g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 56.27817128139087% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 49mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 25.24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Handcrafted French Pot Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Edeka Creme Brulee (Similarity score: 8.96)
- Organics, Harris Teeter Organics Vanilla Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 8.97)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Ice Cream Fudge Swirls Brownie Chunks, Super Fudge Brownie (Similarity score: 9.87)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 10.20)
- Bonne Maman Crème Brûlée Aux Œufs Frais (Similarity score: 10.26)
- K Favourites Crème Brûlée (Similarity score: 10.73)
- Paradis Crème Glacée (Similarity score: 11.05)
- Ben & Jerry's,unilever Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 11.09)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.51)
- Madagascar Vanilla Organic Ice Cream, Madagascar Vanilla (Similarity score: 11.57)
- Three Twins Bittersweet Chocolate Organic Ice Cream, Bittersweet Chocolate (Similarity score: 11.95)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Organic Vanilla Ice Cream, Madagascar Vanilla (Similarity score: 12.06)
- Vanilla Bean Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 12.06)
- Mövenpick Ice Cream Cinammon (Similarity score: 12.51)
Ingredients List
- Cream
- Beet And Purple Carrot Juice
- Milk
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- Egg
- Peppermint Candies
- Peppermint Oil
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)